FESTIVAL
se povedl!

V roce 2017 se konal ve dnech 16. a 17. června VII. ročník Mezinárodního festivalu dětí sjednocené Evropy – Osoblažsko. Předtím, než však mohl v těchto dnech proběhnout, se již od prosince roku 2016 scházel Přípravný výbor festivalu. Ten při jednáních probíral záležitosti, jakými například byly hlavní hvězdy festivalu, pozvánky pro zahraniční školy a školky, pozvánky pro mateřské, základní a základní umělecké školy z Česka, doprovodný program a další organizačně – technické záležitosti. V rámci své činnosti Výbor rovněž připravoval žádosti o finanční prostředky od různých donátorů. Největším z nich byl Moravskoslezský kraj, který na uskutečnění festivalu přispěl částkou 120.000,-Kč, dalšími sponzory byly firmy VEOLIA, MAX BÖGL Ostwind, RETIS Group, Ing. Petr Škola, Ing. Jan Bacho, ČSOB, a.s. Mediálním partnerem festivalu bylo Studio STA – multimediální agentura o.p.s.

Samotný festival se pak v uvedených dnech konal na hřišti u obecního úřadu v Dívčím Hradě. Slavnostního zahájení a přivítání hostů se zhostil starosta obce Jan Bezděk spolu s předsedkyní Výboru pro sport, kulturu a hasiče Zdeňkou Spurnou. Svou návštěvou obohatili zahájení festivalu i vzácní hosté – první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a vedoucí kulturního střediska Gminy Lubrza z Polska Marian Gul. Od začátku festivalu byla příjemná atmosféra, kterou ještě více umocnila jednotlivá vystoupení dětí z mateřských a základních škol Osoblažska a Krnovska. Hvězdou prvního dne FESTIVALU byl mladý talentovaný zpěvák Adam Mišík. Ten roztančil celé publikum a především mladé slečny a dámy, kterých před pódiem křičelo několik desítek, na toto vystoupení s úsměvem vzpomínají.

Na programu sobotní části festivalu byla vystoupení dětí ze zahraničí. Již počtvrté do Dívčího Hradu zavítaly děti ze slovenského města Skalité. Tak jako při minulém ročníku, tak i letos předvedly divadelní scénku a zazpívaly pásmo slovenských lidových písní. Druhými hosty ze zahraničí byli studenti z polské Gminy Lubrza. Ti účastníkům předvedli taneční a hudební vystoupení. Jak pro hosty ze zahraničí, tak i pro všechny vystupující z Česka byly připraveny balíčky s pamlsky, bagetou a nápojem. A pro hosty ze Slovenska ubytování a kompletní pitný režim a stravování po všechny dny. Vyvrcholením sobotní části festivalu byla vystoupení hudební skupiny Light and Love a zpěváka Pavla Vítka s orchestrem. Celý festival byl zakončen poděkováním starosty obce a velkolepým slavnostním ohňostrojem. Po celé dva dny byl pro děti a návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Namátkou jmenujme například středověké městečko Společenství Severských Pánů, skákací hrady a malování na obličej neziskové organizace Althaia o.p.s., vyjížďky na koních nebo půjčovna žonglérského náčiní skupiny Firelovers.

Konání festivalu přineslo mnoho pozitivních ohlasů nejen ze strany občanů obce, ale především návštěvníků festivalu z Osoblažska, Krnovska a dalších regionů. V rámci cíle udržení novodobé tradice, tj. setkávání dětí z Česka, Polska a Slovenska, byl festival úspěšný, dříve navázaná přátelství byla utužena a nová přátelství vznikla. A to je dle nás podstatné, protože nespolupracovat ve střední Evropě v době digitalizace a globalizace by znamenalo uzavření se před světem a nepokračování tak krásné tradice jakou Mezinárodní festival dětí sjednocené Evropy – Osoblažsko bezesporu je. Festival tak hodnotíme jako přínosný, pozitivní a úspěšný, který splnil všechny plánované cíle.

Velké díky patří ještě jednou všem, kteří se materiálně, finančně a organizačně podíleli na přípravách i konání festivalu. Poděkování posíláme především na Krajský úřad Moravskoslezského kraje a náměstkům hejtmana Moravskoslezského kraje na páteční části festivalu jakož i samotnému za jejich finanční podporu!

Virtuální prohlídka obce

Celý Dívčí Hrad můžete mít jako na dlani.
Prohlédnout Dívčí Hrad

zde ...

Pro naše děti

Mateřská škola Dívčí Hrad

Archivy