POZNEJ REGION, KDE ŽIJEŠ!

 

Hitem sezony je poznat kraj, ve kterém žijeme    

Ruku na srdce, kdy naposledy jste si udělali výlet po našich krásných Jeseníkách? Jak znáte nejvyšší hory Moravskoslezského kraje a jejich atraktivity?

Pokud Karlovu Studánku, Rešovské vodopády, Rejvíz, Praděd a jiná vyhlášená místa znáte jako své boty, zkuste při svých toulkách objevit muzea, naučné stezky a zákoutí, o nichž jste dosud neměli ani tušení. Stačí jen zajít do některého z informačních center, tam vám jejich pracovníci poradí, kam se vydat. Po pandemii koronaviru pomůžete nejen zdejším podnikatelům, ale i sami sobě. Hitem letošní sezony totiž je poznávat právě regiony, v nichž žijeme.

Po Jeseníkách můžete pohodlně cestovat veřejnou dopravou – vlakem i autobusem. Jednodenní turistická oblastní jízdenka stojí pro jednoho cestujícího 100 korun, pro skupinu do pěti lidí 250 korun. Za dobrodružstvím i odpočinkem proto pozvěte svou rodinu, přátele nebo spolupracovníky.

Vyrazit můžete třeba na Krnovsko, kde na Ježníku najdete nově otevřené muzeum nábytku s největší sbírkou židlí thonetek a houpacích křesel v České republice. Jak se pralo prádlo, zjistíte zase v Muzeu praček v Hošťálkovech – Vráclavku.  Abyste všechno stihli, v krnovském Turistickém informačním centru vám nejen doporučí více možností, jak zajímavě strávit čas, ale půjčí rovněž elektrokolo nebo koloběžku. Elektrokolo je vůbec ideálním prostředkem na poznávací rodinné výlety. V Jeseníkách je připraveno jedenáct cyklotras E-bike friendly se zajímavými turistickými cíli, půjčovnami, možnostmi nabíjení, cykloservisem i tipy na občerstvení či ubytování.

Milovníci historických jízd po železnici si určitě užijí jízdu po Osoblažské úzkokolejce. Ve Slezských Rudolticích uvidí opravenou historickou nádražní budovu s malým muzeem, ale zamířit mohou i do barokního zámku, který vznikl přestavbou renezanční tvrze.

Elektroloď nebo šlapadlo si vypůjčíte v Leskovci nad Moravicí a v Nové Pláni na přehradě Slezská Harta. Po nejmladší vodní nádrži se dá vyjet i na vyhlídkovou jízdu elektrolodí Harta nebo plachetnicí Santa Marií, přímo vystřiženou z dob Kryštofa Kolumba.  Na své si přijdou všichni vyznavači vodních sportů i rybolovu. Okolní příroda je rájem pro cyklisty i romantiky. Užijete si tu totiž procházky po vyhaslých sopkách a vulkánech, kterými je Bruntálsko vyhlášené.

Ve Vrbně pod Pradědem se určitě pozdravte s postavou muže na kruhovém objezdu. Odtud pak zamiřte třeba do Sklárny Tomi, kde si vyfouknete skleněný suvenýr a ve Ski Aréně Vrbno projedete na bobové dráze. Do muzea Kosárna v Karlovicích se z Vrbna pod Pradědem dostanete pěšky údolím řeky Opavy po stezce Cesta kolem vody. Po modrobílé vlnce dojdete do bývalého strojního mlýna. Spolek Actaea zde loni uspořádal výstavu Jeseníky všemi smysly. Od června 2020 by měla být tato zajímavá expozice opět přístupná. Před opravenou budovou školy najdete původní kamennou rozhlednu z Pradědu. Pravda, jde jen o hodně menší kopii.

Co určitě při objevování Jeseníků nesmíte minout na Rýmařovsku, je Pradědova galerie v Jiříkově plná dřevěných soch v životní velikosti. A po cestě do ní se určitě zastavte v Nedělní škole řemesel ve Stránském. Na kus řeči, při níž se dozvíte historii ovcí Valašek, zkusíte si zpracovat jejich vlnu a ochutnáte i nějakou tu dobrotu. Třeba v peci upečený čerstvý chléb. Svou návštěvu zde je však třeba dopředu ohlásit, aby vás na této malé rodinné farmě čekali. O historii tkalcovství, které je s Jeseníky neodmyslitelně spjato, nejvíce zjistíte v expozici firmy Hedva Český Brokát v Rýmařově a také ve zdejším muzeu.

Pokud vás nejvíce ze všeho láká příroda, pak jen prozradíme, že první rezervaci na Moravě, tak zvaný Lichtenštejnský prales, zřídil v roce 1904 kníže Jan z Lichtenštejna na ploše 172 hektarů horského lesa mezi Vozkou a Keprníkem. Ta nejcennější místa – Velká a Malá kotlina, Petrovy kameny, vrchol Pradědu, Rejvíz, rašeliniště Skřítek – jsou chráněna zhruba od poloviny minulého století. I díky tomu můžete také dnes zažít kouzelné ráno v pralese, kde příroda stále existuje podle svých pravidel. Ale nezapomeňte, ať už poputujete obdivuhodnou jesenickou přírodou nebo svéráznými horskými vesničkami a městy s mimořádně cennými památkami, udržujte kolem sebe pořádek. Hlavně v horách, kde nejsou odpadkové koše, si všechny plastové láhve i obaly od svačinky odneste s sebou domů. Myslete na další návštěvníky, aby se i oni mohli v klidu kochat kouzlem Jeseníků a nebrodili se přitom vašimi odpadky.

Více informací na internetových stránkách Euroregionu Praděd

www.jeseniky-rodina.cz

https://www.facebook.com/rodinnejeseníky            

https://www.instagram.com/rodinnejeseniky

 

 

 

Virtuální prohlídka obce

Celý Dívčí Hrad můžete mít jako na dlani.
Prohlédnout Dívčí Hrad

zde ...

Pro naše děti

Mateřská škola Dívčí Hrad

Archivy